Martonvásár Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
210/2010. (XI.30.) határozata
a Martonbrikett Kft. Javadalmazási Szabályzatáról
1.) Martonvásár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Martonbrikett Kft. javadalmazási szabályzatát a határozat melléklete szerint elfogadja.
2.) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert az 1.) pont szerinti szabályzat aláírására.
A határozat végrehajtásáért felelős: polgármester
A határozat végrehajtásának határideje: folyamatos
210/2010. (XI.30.) határozat melléklete:
MARTONBRIKETT Kft.
VEZETŐI JAVADALMAZÁSI
SZABÁLYZATA
I. fejezet
Személyi és tárgyi hatály
Személyi hatály
-
A szabályzat személyi hatálya kiterjed a Kft.
- az ügyvezetőjére [Gt. 22. § (2) bekezdés b)], (továbbiakban: Vezető) és
- más vezető állású munkavállalóira [Mt.188.§(1) bek., Mt. 188/A § (1) bek.] (továbbiakban: Vezető állású munkavállaló)
- felügyelőbizottság elnökére és tagjaira.
- A szabályzat tárgyi hatálya a szabályzatban nevesített javadalmazási formákra és módokra, továbbá a javadalmazáshoz kapcsolódó teljesítménykövetelmények kimunkálására terjed ki.
-
A jövedelemnél kiterjed
- Vezetők javadalmazására;
- a felügyelőbizottság elnöke és tagjai tiszteletdíjára;
- a Vezető állású munkavállalói munkabérre
-
A juttatások körében a szabályzat kiterjed
- az egyéb juttatásokra.
- A jogviszony megszűnése esetére biztosított juttatások módjára, mértékére és elveire, annak rendszerére, ezen belül különösen
- végkielégítés mértékére,
- felmondás esetén járó juttatásokra.
II. fejezet
Hatásköri szabályok
- A szabályzat elfogadása a Kt. 5. (3) bekezdésével összhangban – a társaság legfőbb (alapító) szerve a képviselő-testület (továbbiakban: képviselő-testület) hatáskörébe tartozik, a Vezető és a felügyelőbizottság javaslattételi, illetve véleményező tevékenysége mellett.
- A Vezető díjazását, a felügyelőbizottság elnöke és tagjai tiszteletdíját a képviselő-testület határozza meg.
- A társaság Vezető állású munkavállalói [Mt. 188.§(1) bek., Mt. 188/A § (1) bek.] tekintetében a Vezető minősül a munkáltatói jogkör gyakorlójának.
- Mindazon javadalmazási ügyekben, amelyekre a szabályzat kifejezett rendelkezést, szabályozást nem tartalmaz, a mindenkori jogszabályi rendelkezések figyelembevételével a munkáltatói jogkör gyakorlója dönt.
III. fejezet
A javadalmazás módjának, mértékének főbb elvei
- A szabályzat hatálya alá tartozó javadalmazási formák és módok szerinti jövedelmek és juttatások sem külön-külön, sem pedig együttesen nem befolyásolhatják károsan a társaság gazdálkodását, kiegyensúlyozott működését.
- A javadalmazási formáknak és módoknak igazodniuk kell a tevékenység jellegéhez.
- A javadalmazási módok és formák kialakításában, bevezetésében és változtatásában érvényesíteni kell a fokozatosság elvét.
- A javadalmazás mértékének kialakításakor a következő elveket, követelményeket kell érvényesíteni:
- az azonos elbírálás,
- az átláthatóság,
- a társaságon belüli arányosság,
- a felelősséggel való arányosság,
- a létrehozott, az elért eredménnyel való arányosság,
- a hatékonysággal való arányosság,
- a többlet teljesítménnyel, a többleteredménnyel való arányosság
- a célhoz, és célértékhez kötött tényleges teljesítménnyel való arányosság,
- a versenytársakhoz viszonyított arányosság,
- a minimálbérhez viszonyított arányosság,
- az inflációval való arányosság,
- pályázatokon való részvétel, az elnyert pályázatokon szerzett pénzeszközök,
- a társaság tevékenységéhez kapcsolódó üzletvitelben szerzett jártasság, tapasztalat.
- A Vezető a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény 22.§ (2) bekezdés b) pontja alapján a Ptk. megbízási jogviszonyra irányadó szabályok szerint ill. az Mt. 188.§ (1) bekezdése vagy 188/A. § (1) bekezdése szerinti munkaviszony alapján láthatja el vezetői feladatait.
- A köztulajdonban álló gazdasági társaság a Gt. 22. § (2) bekezdés a) pontja szerinti Vezetőjének és Vezető állású munkavállalójának e jogviszonyára tekintettel megállapított havi díjazása legfeljebb a mindenkori minimálbér tízszerese lehet
- A társaság felügyelőbizottsága évente értékeli a szabályzat rendelkezéseinek érvényesülését, melyről a képviselő-testületnek – az éves beszámolóval egyidejűleg – beszámol.
IV. fejezet
A felügyelőbizottság elnökének és tagjainak
javadalmazása
- A felügyelőbizottság elnöke legfeljebb a mindenkori minimálbér négyszeresének megfelelő összegre jogosult – a képviselő-testület ezzel ellentétes döntésének hiányában. A felügyelőbizottság tagjai díjazásban nem részesülnek.
- A felügyelőbizottság elnökének vagy más tagjának e jogviszonyára tekintettel a megbízás megszűnése esetére juttatás nem biztosítható. [Kt.6.§ (3) bek.]
- Egy természetes személy legfeljebb egy köztulajdonban álló gazdasági társaságnál betöltött Vezető tisztségviselői megbízatás, valamint legfeljebb egy köztulajdonban álló gazdasági társaságnál betöltött felügyelőbizottsági tagság után részesülhet javadalmazásban. [Kt.6§ (4) bek.]
- Amennyiben egy természetes személy több köztulajdonban álló gazdasági társaságnál tölt be Vezető tisztségviselői megbízatást, ill. felügyelőbizottsági tisztséget, úgy azt köteles bejelenteni a képviselő-testületnek.
V. fejezet
A Vezetők és Vezető állású munkavállalók javadalmazása
- A Vezető munkabérét munkaviszonyának létesítése alkalmával a képviselő-testület határozza meg.
- A gazdasági társaság Vezetői munkajogi jogviszonyon alapuló bérezésének arányban kell állnia különösen: a Vezető munkavégzésével, a felelőssége mértékével, a gazdasági társaság előző éves gazdasági eredményével, a rábízott vagyon nagyságával és a gazdálkodó szervezet által foglalkoztatottak létszámával.
- A Vezető állású munkavállaló személyi alapbérét a Vezető állapítja meg, melyről a Felügyelő Bizottság véleményét ki kell kérni.
V. fejezet
Teljesítményhez kötött juttatások (jutalom ,prémium)
A Vezető teljesítményhez kötött juttatását a munkaszerződésben kell rögzíteni. Ilyen juttatást a társaságnál, működésének első 12 hónapjában nem lehet megállapítani.
VI. fejezet
Végkielégítés
A Vezetőt és a Vezető állású munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya – alkalmatlanság kivételével – a munkáltató rendes felmondása (határozatlan idejű munkaviszony esetén) vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg. Nem jár végkielégítés a Vezető állású munkavállalónak, ha legkésőbb a munkaviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül és akkor sem, ha munkaviszonyát rendkívüli felmondással szűntetik meg. A végkielégítésre való jogosultság tekintetében a Vezető állású munkavállalók esetében az Mt-ben szabályozott feltételektől a felek megállapodása nem térhet el.
Felmondási idő
A köztulajdonban álló gazdasági társaságnál a felmondási idő a három hónapot nem haladhatja meg. A felmondási idő harminc nap, ha a munkáltató rendes felmondásának indoka – ide nem értve az egészségügyi alkalmatlanságot – a munkavállaló képességeivel vagy munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával összefügg. [Kt.7§(2).]
VII. fejezet
A szabályzat időbeli hatálya,
átmeneti rendelkezések
A szabályzat 2010. november 1.-én lép hatályba és rendelkezéseit a hatályba lépést követő időszakban megkötött szerződések esetében kell alkalmazni.
Martonvásár , 2010. november 30.
..…………………………………… …………………………………..
Dr. Szabó Tibor Dr. Koltai Gábor
Polgármester jegyző
Záradék:
A szabályzatot a képviselő-testület a …/2010. (XI.30.) Önk. számú határozatával elfogadta, és felkéri az ügyvezetőt, hogy azt 30 napon belül a cégiratok közé helyezze letétbe.