Martonvásár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az önkormányzat tulajdonában álló Sporttelep megnevezésű (Martonvásár 274. hrsz., természetben 2462 Martonvásár, Sporttelep u. 17.) sportlétesítmény hasznosítási és fejlesztési koncepcióját Martonvásár Város Sportkoncepciójába illeszkedő módon a határozat melléklete szerint elfogadja.
A határozat végrehajtásáért felelős: polgármester, tanácsnok
A határozat végrehajtásának határideje: folyamatos
50/2012. (III.30.) határozat melléklete:
SPORTTELEP SPORTPÁLYA ÉS SPORTÖLTÖZŐ HASZNOSÍTÁSI KONCEPCIÓJA fejlesztési irányok meghatározása
|
|
Sporttelep hasznosítási és fejlesztési koncepciója
Jelen koncepció Martonvásár Város Önkormányzata tulajdonában álló 2462 Martonvásár, Sporttelep utca 17. szám alatti sportlétesítmény hasznosítása és ennek megfelelő fejlesztési elképzelések összegzése céljából jött létre. A koncepció Martonvásár Város Sportkoncepciójának részét képezi.
Martonvásár Város sportjának megtartása és fejlesztése
Martonvásár Város Önkormányzata kiemelt és vállalható feladatának tekinti a diáksport, a tömegsport, a szabadidősport és a versenysport eszmei és anyagi támogatását, valamint az önkormányzat tulajdonában lévő sportlétesítmények fenntartását, ezek fejlesztését. Támogatja továbbá az idősek testmozgásának lehetőségeire irányuló kezdeményezéseket. Keresi a lakosság minél szélesebb körű bevonásának lehetőségét a sport és a mozgáskultúra terén, mivel a testnevelést, a tömegsportot a kultúra szerves részének tekinti.
A település sportkultúrájának alapjait az oktatási intézmények testnevelése és diáksportja képezi, a felnőtt és versenysportot, valamint a tömegsportot pedig a városi sportegyesületek vezetése koordinálja. A diáksport a tudatos testépítés és az állóképesség kifejlesztése mellett a fiatalok szellemi fejlődését is javítja, a csapatmunka pedig az összetartozást erősíti. A fittség, a jó közérzet elengedhetetlen a sporton kívüli tevékenységek végrehajtásánál, továbbá a jó szociális-szellemi közérzet megteremtéséhez is.
Célok és feladatok
Az alapelveket a városfejlesztési program határozza meg, melyek a következők:
· a szervezett sportolás biztosítása a helyi egyesületeken keresztül, sportrendezvények támogatása,
· a tömegsport lehetőségének biztosítása a lakosság minél szélesebb körű bevonásával, szabadidősport fejlesztése, feltételeinek biztosítása,
· a diáksport folyamatos működtetése, ellenőrzése, ezen belül a hátrányos helyzetű fiatalok tehetséggondozása, sportolási lehetőségének biztosítása,
· az idősek és fogyatékkal élők gyógytorna lehetőségének megszervezése,
· egészségügyi felvilágosító tevékenység megszervezése, a sportolók orvosi ellenőrzésének biztosítása,
· sportinfrastruktúra fejlesztése,
· az önkormányzati tulajdonban álló sportlétesítmények, ingatlanok fenntartása, üzemeltetése.
Martonvásár sportélete
A városban a diáksport az iskola intézményi keretein belül, illetve a szabadidő- és versenysport egyesületi formában valósul meg. További cél a tömegsport fejlesztése, a lakosság sportolási kedvének növelése.
A létesítményfejlesztések partnerei, igénybevevői:
Intézményi sport:
Óvodai sport,
Iskolai sport,
Martonvásári Olimpia DSE
Egyesületi tevékenység:
MSK – Martonvásári Sport Klub,
MKE – Martonvásári Kézilabda Egyesület,
Mustang SE – labdarúgás utánpótlás-nevelő egyesület,
MEDOSZ SE,
MartonVál Sakk Egyesület,
Súlyemelő sport
Létesítmények fenntartása és fejlesztése a Sporttelepen:
Sportpálya
A város sportpályája az egyetlen, kiépített kültéri sportlétesítmény. Itt található sportöltöző, kézilabda- és labdarúgó pálya, labdarúgó edzőpálya és játszótér is. A sportlétesítményt kültéri sport és más célú rendezvények megtartására, a szabadidő- és versenysport kiszolgálására kell alkalmassá tenni. A terület bekerítetlen, a sportöltöző elhasznált, felújításra szorul, a pályák fenntartásáról folyamatosan gondoskodni kell, a szabadidős sport lehetőségeit fejleszteni kell.
A sportpálya környezetének rendben tartásáról a Martongazda Kft. gondoskodik. A pályák és az öltözőépület üzemszerű működéséről, az önkormányzati vagyonnal való felelős gazdálkodásról a három kiemelt sportegyesület egy-egy delegáltjából, vezetőjéből alakuló bizottság kell, hogy gondoskodjon.
A sportpálya egészének fejlesztésénél elsődleges lenne a vagyonvédelem, tehát meg kell oldani a létesítmények körbekerítését.
Kézilabda pálya
A kézilabda pálya a Martonvásári Kézilabda Egyesület gondozásában kell, hogy működjön. Rajtuk kívül a szabadidősport és diáksport igényeit is kielégítve a martonvásáriak szolgálatában kell állnia.
Labdarúgó pálya
A labdarúgó pálya a labdarúgó egyesületek gondozásában kell, hogy működjön. Rajtuk kívül a szabadidősport és diáksport igényeit is kielégítve a martonvásáriak szolgálatában kell állnia.
Labdarúgó edzőpálya
Az edzőpálya jelenleg füves borítású. Terveink szerint ennek helyén egy korszerű műfüves pályát alakíthatunk ki a jövőben.
Kondi-pálya
Tervezzük a meglévő játszótér mellett a felnőtt korosztályok számára használható szabadtéri fitness eszközök telepítését, amennyiben pályázati forrásból erre lehetőségünk nyílik.
Sportöltöző
A Sportpálya kiszolgáló létesítménye 1965-66-ban épült, akkor példaértékű volt a megyében. Az ünnepélyes megnyitót a Magyar Televízió is közvetítette. Azóta komoly felújítás nem történt, a mindenkori egyesületi vezetők tartatták karban.
A klubház épülete mára már kicsinek bizonyul, ill. gépészetileg, energetikai tekintetben és összességében is felújításra szorul.
Terveink szerint a sportöltözőt több ütemben újítjuk meg. Most a pályázat keretein belül Az I. ütemre kerülne sor.
Az öltöző a tavasztól őszig tartó időszakban kiszolgálja a versenysportot, az utánpótlás sportot, éa a diáksportot, illetve tavasszal és ősszel a dupla testnevelésórákat is a sportpályán tartja a Beethoven Általános Iskola, így az iskolai sportot is.
A több éves eredményes munkának köszönhetően Martonvásár lett Fejér megye egyik utánpótlás labdarúgó körzetközpontja. A körzetben Martonvásár, Tordas, Gyúró, Ráckeresztúr, Baracska, Etyek és Ercsi U7-9-11-es korosztályait fogja össze a Mustang SE. Ezek a korosztályok a Bozsik Program keretein belül tornákon, kiválasztásokon, rendezvényeken szerepelnek Martonvásáron, és ezeken az alkalmakon is a sportöltözőben kell elhelyezni a 120 gyermeket, mely jelenleg megoldhatatlan. Ezzel veszélyeztetjük az elért körzetközponti címünket is.
A Sportöltöző megújításának ütemterve:
1. Ütem:
· A tetőszerkezet bontása, térdfal építése, új tetőszerkezet, fedés elkészítése és megfelelő számú tetősík-ablak elhelyezése a jövőbeni beépítésnek megfelelően.
· A szertár helyiségből lépcsőfeljáró kialakítása födémnyílás kibontásával.
· A tetőtérben hőszigetelő, hangszigetelő úsztatóréteg, technológiai szigetelés és aljzatbeton kialakítása a jövőbeni beépítés lehetőségének biztosítására
· Teljes hőszigetelés a tetősíkban
· A homlokzat teljes hőszigetelése 8 cm vastagságban.
· A meglévő nyílászárók cseréje
2. Ütem
· A teljes gépészeti rendszer megújítása, napkollektorok elhelyezése a déli tetőfelületen.
· A vizesblokkok felújítása a földszinten.
· A tetőtérben öltözők, vizesblokkok kialakítása
· A földszinti öltözők felújítása, klubszoba kialakítása.
A KONCEPCIÓ MEGVALÓSÍTÁSA
A koncepcióban megfogalmazott elképzelések megvalósítását elősegíti a következetes végrehajtásra való törekvés, valamint a széleskörű nyilvánosság biztosítása.
A koncepcióba foglalt feladatok, célkitűzések megvalósításáról a mindenkori sportért felelős bizottsági elnök és a támogatott egyesületek elnökei kötelesek évente beszámolni a Képviselő-testületnek.
A koncepció megvalósítási ideje: 2012-2016.
A megvalósítás tervezett forrása:
§ üzemeltetés – önkormányzati költségvetésből
§ karbantartás – Martongazda Kft.-vel kötött szerződés szerint
§ fejlesztés, felújítás – önkormányzati forrás, mint önerő biztosításával pályázatok révén.
Jóváhagyta:
Martonvásár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 50/2012. (III.30.) KT határozatával.