Martonvásár Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
54/2014. (III.10.) határozata
a Települési Értéktár, Települési Értéktár Bizottság létrehozásáról
1.) Martonvásár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete megtárgyalta a Települési Értéktár, Települési Értéktár Bizottság létrehozásáról szóló előterjesztést és a Települési Értéktár létrehozását határozza el és az alábbiak szerinti Települési Értéktár Bizottságot hozza létre:
tagjai: Gucsek István,
Miklós Gergely,
Pletser Tamás.
2.) A Képviselő-testület a Települési Értéktár megalakításával és működésével kapcsolatos eljárási szabályokra vonatkozóan az előterjesztés mellékletét képező működési szabályzatot elfogadja, valamint felkéri a Polgármestert, hogy a testület döntéséről a Fejér Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Elnökét tájékoztassa.
A határozat végrehajtásáért felelős: polgármester
A határozat végrehajtásának határideje: folyamatos
A Települési Értéktár, Települési Értéktár Bizottság létrehozásáról szóló 54/2014. (III.10.) határozat melléklete:
S Z A B Á L Y Z A T
Települési Értéktár létrehozásáról
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK:
1.A szabályzat célja a települési helyi értékek körének meghatározása, védelme és megőrzése feltételeinek biztosítása.
2. A helyi érték: Martonvásár városa szempontjából meghatározó jelentőségű, a városhoz való tartozást kifejező egyedi szellemi termék, tárgy, kulturális alkotás, hagyomány, jelkép, természeti érték, stb., amelyet a Települési Értéktár Bizottság (továbbiakban: TÉB) - annak minősít.
A Települési Helyi Értékek Gyűjteménye a TÉB által martonvásári, kiemelkedő helyi jelentőségűnek nyilvánított javak összessége. Ezek körét (felsorolását), fellelhetőségét, bemutatását az egyediségükre, speciális martonvásári kötődésükre, jellemzőire vonatkozó leírással, vagy egyéb dokumentációval együtt a szabályzat függeléke tartalmazza.
TELEPÜLÉSI ÉRTÉKTÁR BIZOTTSÁG:
3. Martonvásár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a települési értéktár bizottsági teendők ellátásával az erre a célra hozott külön szakmai bizottságot hatalmazza fel.
A bizottság tagjainak száma: 3 fő, munkájába külső szakértőket vonhat be, így például a helyi közművelődési feladatellátás intézményét, továbbá a nemzeti és megyei értékek gyűjtésével, megőrzésével, hasznosításával foglalkozó országos és területi illetékességű szakmai és civil szervezeteket.
A TÉB megválasztását követő első, alakuló ülésén tagjai sorából megválasztja elnökét.
A tagok tevékenységüket társadalmi megbízatásként, díjazás nélkül látják el.
4. A TÉB feladatkörében eljárva a bizottság elnökének feladata:
§ a bizottság ülésének összehívása, vezetése,
§ a bizottság döntéseinek nyilvántartása, közzétételéről való gondoskodás,
§ a bizottság képviselete állami, önkormányzati, társadalmi, gazdasági szervek előtt,
§ a Települési Értéktárba felvett értékekről tájékoztatás a Megyei Értéktár részére.
A BIZOTTSÁG MŰKÖDÉSI SZABÁLYAI:
5. A TÉB szükség szerint, de félévente legalább egy alkalommal ülésezik.
6. A TÉB döntéseit határozati formában alkotja meg. A TÉB határozatképes, ha tagjainak mindegyike jelen van. A döntések elfogadásához az összes tag egybehangzó szavazata szükséges.
7. A TÉB feladata:
§ a települési értékek megőrzéséről és szélesebb körben történő megismertetéséről való gondoskodás (pl. a gyűjtemény közzététele az önkormányzati honlap útján, az Értéktárba felvett új értékek bemutatása a helyi sajtóban, stb.)
§ a helyi települési értékek körének meghatározása, szükség szerint módosítása, a Települési Helyi Értékek Gyűjteményének összeállítása,
§ a döntés a TÉB rendelkezésére álló pénzeszközök felhasználásáról,
§ félévente, legkésőbb a félévet követő hónap utolsó napjáig beszámol tevékenységéről a helyi önkormányzat képviselő-testületének,
§ Hungarikumok Gyűjteményébe való felvételre való javaslattétel.
8. A TÉB működésével kapcsolatos adminisztratív teendők ellátásáról a Brunszvik-Beethoven Központ gondoskodik.
9. A TÉB működésének anyagi fedezetét – a TÉB által készített és az Önkormányzat által jóváhagyott éves munka- és pénzügyi tervre figyelemmel - az Önkormányzat biztosítja.
A JAVASLATTÉTEL ÉS DÖNTÉS SZABÁLYAI:
10. Helyi értékké nyilvánításra a Polgármesterhez címezve, írásban bárki javaslatot tehet, amelyet indokolni és lehetőség szerint dokumentálni köteles.
A javaslattétel tartalmára és formájára vonatkozóan a 114/2013. (VI. 16.) Korm. Rendelet 6. § (4) bekezdése, továbbá 1. sz. melléklete az irányadó.
11. A beérkezett javaslatot az TÉB vizsgálja meg, a javaslattevőt szükség szerint hiánypótlásra szólítja fel. Amennyiben a javaslattevő a hiánypótlásnak a megállapított határidőig nem tesz eleget, a bizottság érdemi tárgyalás nélkül az indítványt elutasítja. Az elutasítás nem akadálya annak, hogy a javaslattevő az értéktárba történő felvételt ismételten indítványozza. A TÉB dönthet úgy is, hogy a hiányzó dokumentációt maga szerzi be, amennyiben a benyújtott dokumentáció elégséges alapot szolgáltat az eljárás további folytatásához.
12. Az értéktárba való felvételről a javaslat beérkezését követő 90 napon a TÉB dönt, melyről a javaslattevőt írásban értesíti.
NYILVÁNTARTÁS ÉS KÖZZÉTÉTEL:
13. A TÉB által az értéktárba felvett értékek adatait a 114/2013. (VI. 19.) Korm. Rendelet 1. sz. mellékletének II. pontjában írt tartalommal – szakterületenként kategóriák szerint elkülönítve - kell nyilvántartásba venni.
14. A helyi települési értéktár nyilvántartott adatait – az értéktárba való felvételről szóló döntést követő 8 napon belül – az önkormányzat honlapján kell közzétenni.
Martonvásár, 2014. március 10.
Dr. Szabó Tibor
polgármester