Határozatok nyilvántartása


Martonvásár Város Önkormányzata

98/2015. (5. 26.) közterület-felügyelet létrehozásáról

Martonvásár Város Önkormányzata

Képviselő-testületének

98/2015. (V.26.) határozata

közterület-felügyelet létrehozásáról

  

1.)      Martonvásár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény 1. § (2) bekezdésében és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIV. törvény 17. § (1) bekezdésében foglaltak alapján úgy határoz, hogy Martonvásár város közigazgatási területén közterület-felügyeletet kíván létrehozni, melyhez biztosítja a közterület személyi és tárgyi feltételeit, működtetése költségeit.

2.)      A Képviselő-testület az 1.) pontban foglaltak alapján úgy dönt, hogy

a)       a martonvásári közterület-felügyeletet a Martonvásári Polgármesteri Hivatalon belül, a hivatalban alkalmazott 1 fő részmunkaidős, köztisztviselői jogviszonyban foglalkoztatott közterület-felügyelő alkalmazásával kívánja működtetni, melynek érdekében köztisztviselői jogviszonyban 0,5 fő közterület-felügyelői státuszt hoz létre a hivatalban;

b)       felhatalmazza a polgármestert és a jegyzőt, hogy gondoskodjon a közterület-felügyelet kialakításához szükséges személyi és tárgyi feltételek megteremtéséről, melyhez szükséges költségeket 2015. évi költségvetésében az általános tartalék terhére biztosítja;

c)       felkéri a polgármestert, hogy a Polgármesteri Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatának a) pont szerinti módosítását 2015.09.30-ig terjessze a Képviselő-testület elé.

3.)      A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az 1.) pontban foglaltak alapján jelen határozat 1. melléklete szerinti, a Fejér Megyei Rendőrkapitánysággal kötendő megállapodást az önkormányzat képviseletében aláírja azzal, hogy annak tartalmától az önkormányzat érdekeit nem sértő módon eltérhet.

4.)      A Képviselő-testület felkéri a polgármestert és a jegyzőt, hogy a közterület-felügyelet létrehozásához és működtetéshez szükséges helyi rendeletek és szabályzatok tervezetét a képviselő-testület szeptemberi soros ülésére terjessze elő.

5.)      A Képviselő-testület tárgyban hozott 102/2014. (VI.03.) számú határozatát visszavonja.

 

A határozat végrehajtásáért felelős: polgármester, jegyző

A határozat végrehajtásának határideje: azonnal, illetve 2.) c) és 4.) pont tekintetében: 2015.09.30.

98/2015. (V.26.) határozat 1. melléklete:

 

EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS

 

Egyrészről  a  Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság 

(Székhelye: 8000 Székesfehérvár, Deák Ferenc út 2., képviseletére jogosult: dr. Varga Péter r.  ezredes rendőrségi főtanácsos megyei rendőrfőkapitány)

(a továbbiakban: FMRFK)

 

másrészről a Martonvásár Város Önkormányzata,

(Székhelye: 2462 Martonvásár, Budai út 13., képviseli: Dr. Szabó Tibor polgármester)

(a továbbiakban: Munkáltató)

 

(a továbbiakban együttesen: Felek)

az alábbi megállapodást (a továbbiakban: Megállapodás) kötik.

 

I.

A Megállapodás célja

 

1.    A Megállapodás célja az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek tevékenységéről, valamint egyes törvényeknek az iskolakerülés elleni fellépést biztosító módosításáról szóló 2012. évi CXX. törvényben (a továbbiakban: Törvény) foglaltaknak megfelelően:

a)    a közszolgálati vagy közalkalmazotti jogviszonyban álló, rendészeti feladatokat ellátó személyek (a továbbiakban: foglalkoztatottak) ellenőrzése, a Törvényben meghatározott tevékenységük felügyelete;

b)    a feladatellátás összehangolása;

c)    a kapcsolattartás és tájékoztatás rendjének megállapítása;

d)    a szakmai felügyelet és ellenőrzés gyakorlása

érdekében szükséges előírások meghatározása.

 

II.

A Feleket a Törvény alapján terhelő nyilatkozattételi kötelezettség 

 

2.    A Munkáltató a Megállapodás megkötésével kötelezettséget vállal a jogszabályok és a Megállapodásban foglaltak betartására.

 

III.

A foglalkoztatottak feladat-ellátásáról, annak körülményeiről nyújtandó tájékoztatás módja, a közös feladatellátás szervezése

 

3.    A Munkáltató vállalja, hogy a székhelye szerint illetékes FMRFK helyi szerveként működő Gárdonyi Rendőrkapitányságot (a továbbiakban együtt: helyi rendőri szerv) - az adatvédelemre vonatkozó előírások megtartásával - legalább évi rendszerességgel, írásban tájékoztatja:

a)    a foglalkoztatottak szolgálatellátásának rendjéről;

b)    a tevékenysége ellátásának egyéb körülményeiről;

c)    minden olyan további tényről, adatról, információról, amely a foglalkoztatottak szolgálatellátását, a napi tevékenységet érinti.

4.    A Munkáltató soron kívül tájékoztatja a helyi rendőri szervet, amennyiben súlyos, rendkívüli esemény bekövetkezése miatt intézkedésre került sor vagy ilyen helyzet bekövetkezése fenyeget.

5.    Amennyiben a közrend, közbiztonság fenntartása vagy egyéb szakmai szempont a Munkáltató és az FMRFK közös szolgálatellátását indokolja, úgy erről az FMRFK vagy a helyi rendőri szerv a kiemelt területek, valamint az érintett időszak megjelölésével- tájékoztatja a Munkáltatót annak érdekében, hogy a szolgálattervezése során ezt figyelembe vehesse.

 

IV.

A kapcsolattartás módja, az együttműködéssel kapcsolatban eljárni jogosult helyi rendőri szerv

 

6.    A Munkáltató vállalja, hogy a hatékony és eredményes együttműködés érdekében foglalkoztatottjait tájékoztatja a Megállapodás megkötésének tényéről, lényegi tartalmáról, valamint a Törvényben meghatározott jogokról, kötelezettségekről.

7.    A Megállapodásban meghatározott feladatok napi ellátásával, a szolgálatszervezéssel és az ezekhez kapcsolódó gyakorlati kérdésekkel összefüggésben a helyi rendőri szerv jár el.

8.    A Megállapodásban foglaltak eredményes végrehajtása érdekében a Felek kijelölt kapcsolattartóik útján az alábbiak szerint folyamatos kapcsolatot tartanak:

a)    általános kapcsolattartás:

aa) FMRFK részéről: az FMRFK Rendészeti Igazgatóság Közrendvédelmi Osztály és az Igazgatásrendészeti Osztály vezetői (22/541-600);

ab)     helyi rendőri szerv részéről: a Gárdonyi Rendőrkapitányság Rendészeti Osztály vezetője (22/472-062);

ac) Munkáltató részéről: Martonvásári Polgármesteri Hivatal jegyzője (22/460-233).

b)    közös kommunikáció, tömegtájékoztatás érdekében szükséges kapcsolattartás:

ba)     FMRFK részéről: az FMRFK sajtószóvivője (22/541-600);

bb) Munkáltató részéről: Martonvásári Polgármesterei Hivatal műszaki osztályvezetője (22/569-208).

9.    A Felek vállalják, hogy a kapcsolattartásra jogosult képviselő személyében bekövetkezett változásról a másik Felet soron kívül írásban tájékoztatják, szükség szerint kezdeményezhetik ezzel egyidejűleg a Megállapodás megfelelő módosítását.

10.A Felek vállalják, hogy az együttműködés tárgykörét érintően szervezett konferenciákra, értekezletekre, megbeszélésekre kölcsönösen meghívják egymást, illetve az ezeken a területeken jelentkező tendenciákról, összegyűjtött tapasztalataikról folyamatosan információt cserélnek.

11.A Felek az együttműködés kapcsán felmerült vitás kérdésekről közvetlenül egyeztetnek, annak tapasztalatait folyamatosan értékelik.

 

V.

A foglalkoztatottak ellenőrzése, valamint a szakmai tevékenységük feletti felügyelet gyakorlásához szükséges jelentési és kapcsolattartási feladatokra vonatkozó rendelkezések

 

12.A Munkáltató vállalja, hogy a rendőrségi szakmai felügyelet gyakorlása érdekében a helyi rendőri szerv útján éves rendszerességgel írásbeli módon jelentést terjeszt fel az FMRFK részére az alábbi tartalommal:

a)  foganatosított intézkedések típus és szám szerinti megjelölése;

b)  a kényszerítő eszközök alkalmazási eseteinek száma;

c)  a kényszerítő eszközök és az intézkedések alkalmazásának gyakorlati tapasztalatai;

d)  a lefolytatott ellenőrzések száma a Törvény és végrehajtási rendeleteiben az egyen vagy formaruha viselésére vonatkozó, illetve a munkavégzési (önvédelmi) célú lőfegyverekkel összefüggő előírások betartására, az alkalmazható kényszerítő eszközökkel és személyes szabadságot korlátozó intézkedésekkel összefüggő előírások betartására, a szolgálat ellátásra való alkalmasság, a szolgálati igazolvány, jelvény meglétének ellenőrzése tárgyban tett megállapítások, foganatosított intézkedések.

13.Az FMRFK - akár a helyi rendőri szerven keresztül is - a Munkáltatót a jelentésében foglaltak szükség szerinti kiegészítésére hívhatja fel, illetve javaslatokat fogalmazhat meg a Munkáltató felé a szolgálatszervezés, a feladatellátás hatékonyságának, eredményességének növelése érdekében.

14.A Munkáltató tudomásul veszi, hogy az FMRFK, illetve a helyi rendőri szerv - előzetes tájékoztatást követően az abban megjelölt időpontban és helyszínen, vagy előzetes tájékoztatás nélkül - jogosult a helyszínen ellenőrizni a foglalkoztatottak Törvény alapján folytatott tevékenységét azzal, hogy az - az adatvédelmi rendelkezések figyelembe vétele mellett - a rendészeti feladatokat ellátó személyek ellenőrzésére az alkalmazott intézkedések és a szolgálatellátás dokumentáltságának és jogszerűségének ellenőrzésére terjed ki.

15.Az FMRFK - akár a helyi rendőri szerven keresztül - az előző pont szerinti ellenőrzés tapasztalatairól, az azokkal összefüggésben tett megállapításairól jelentést készít, amelyet megküld a Munkáltatónak a szükséges intézkedések megtétele érdekében.

16.A Felek megállapodnak abban, hogy bármelyik fél jogosult a másik félnél a Törvény értelmében rendészeti feladatokat ellátó személyek vonatkozásában közös ellenőrzés megtartását kezdeményezni. Ebben az esetben a közös ellenőrzés részletes menetét a Felek írásban rögzítik (ellenőrzési terv), megjelölve az ellenőrzés lefolytatása szempontjából jelentős tényeket, így különösen:

a)  a közös ellenőrzés kiemelt célját;

b)  a közös ellenőrzés helyét és idejét;

c)  a közös ellenőrzésben a Felek részéről részt vevő személyek létszámát, beosztását;

d)  a feladat végrehajtásáért felelős, helyszínen irányító személy nevét, beosztását, elérhetőségét.

17.A Felek a közös ellenőrzésről összefoglaló jelentést készítenek, amelynek tapasztalatait - szükség szerint - közös megbeszélésen értékelik.

18.Az együttműködő felek - a minősített adatok védelmére vonatkozó jogszabályi rendelkezések figyelembevételével - a tárgykörhöz kapcsolódóan kölcsönösen tájékoztatják egymást a másik fél tevékenységi körét érintő belső szabályozásukról, illetve az azokat érintő módosításokról.

 

VI.

A közös feladatellátás, illetve az együttműködés keretében folytatott tevékenység kommunikációja harmadik fél irányába

 

19.A Felek a Megállapodásban foglaltakkal összefüggésben (tiszteletben tartva egymás törvényben meghatározott feladat- és hatáskörét):

a)    harmadik fél irányába közös kommunikációt alakítanak ki;

b)    az egymás közötti információáramlásról, tárgyalásokról, a képviselendő álláspontjukról egyeztetnek.

20.A Felek eseti sajtóközleményeikben, illetve harmadik fél részére adandó tájékoztatásaikban egymás hivatalos véleményére, álláspontjára hivatkozhatnak, arról azonban egymással előzetesen minden esetben egyeztetni kötelesek.

 

VII.

Adatvédelem

 

21.A Felek vállalják, hogy:

a)    az egymásnak átadott információkat a vonatkozó adatvédelmi és adatkezelési előírásoknak megfelelően kezelik;

b)    biztosítják azt, hogy a Megállapodás tartalma, lényegi elemei a saját szerveik, szervezeti egységeik előtt ismert legyen;

c)    a Megállapodásban foglaltak végrehajtására intézkednek.

 

VIII.

A Megállapodás módosítása, felmondása

 

22.A Felek a Megállapodást határozatlan időre kötik azzal, hogy azt bármelyik Fél jogosult a másik Félhez intézett írásbeli nyilatkozattal - annak kézhezvételétől számított 30 napos határidővel - felmondani.

23.A Felek az együttműködést szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal a tárgyévet követő év március 1-ig közösen értékelik, egyeztetnek a következő időszak közös tevékenységeiről, szükség szerint javaslatot tesznek a Megállapodás módosítására.

24.A Felek a Megállapodást közös megegyezésükkel bármikor módosíthatják, illetve a másik Fél részére megküldött egyoldalú írásbeli nyilatkozatával bármelyik Fél jogosult a Megállapodás módosítását írásban kezdeményezni.

25.A Felek vállalják, hogy a Megállapodás megszűnése esetén azt megelőzően egyeztetnek, amelynek keretében tisztázzák, hogy a Megállapodás végrehajtásával összefüggésben sor került-e eszközök, illetve olyan egyéb dolog átadására, amely elszámolás alapját képezheti.

26.Abban az esetben, ha a Felek megállapítják, hogy a Megállapodás végrehajtásával összefüggésben egymással szemben fennálló követelésük van, úgy az elszámolás keretében az egymás rendelkezésére bocsátott tárgyi eszközöket kölcsönösen visszaszolgáltatják, esetleges egyéb vonatkozásban pedig közvetlenül egyeztetnek az elszámolás leghatékonyabb módjáról.

 

IX.

Záró rendelkezések

 

27.A Megállapodás az utolsó aláírást követő 5. napon lép hatályba.

28.A Felek vállalják, hogy az esetlegesen felmerülő vitás kérdéseket egyeztetés útján rendezik.

29.A Megállapodásban nem érintett kérdésekben a Polgári Törvénykönyv rendelkezései az irányadók.

30.Jelen 2 (azaz kettő) eredeti példányban készült, …. lapból álló Megállapodást a Felek elolvasást és együttes értelmezést követően, mint akaratukkal mindenben egyezőt írják alá.

 

Székesfehérvár, ………………………

 

Dr. Varga Péter r. ezredes

rendőrségi főtanácsos

rendőrfőkapitány

 

Dr. Szabó Tibor

polgármester